Какви са основните видове нагреватели за вода?

За бoйлерите

Искате да инсталирате система за битова гореща вода в дома си, но не знаете коя да изберете? Сред множеството съществуващи нагреватели за вода не всички използват една и съща енергия.

За да ви помогнем да изберете най-подходящия за вашите нужди, е необходимо да знаете как работят, какви са техните предимства и недостатъци. Ето едно сравнение на различните видове бойлери.

1 – Как работи един нагревател за вода?
2 – Кои са основните видове нагреватели за вода?

Как работи един нагревател за вода?

Водонагревателят е част от битовото или промишленото оборудване, което произвежда гореща вода, използвайки енергиен източник: газ, електричество, нефт или слънчева енергия.

Известен още като система за производство на битова гореща вода, той позволява бързото получаване на гореща вода в жилището. По принцип има 2 категории бойлери:

резервоар за гореща вода
проточен водонагревател

Разликата между резервоара и проточния бойлер е малко по-фина. Водонагревателят всъщност е оборудването като цяло.

Резервоарът, от друга страна, се отнася до един от елементите на бойлера, а именно резервоарът, в който се съхранява водата. В случая на електрически бойлер резервоарът е нагревателят за вода. За разлика от това, резервоарът е само един от елементите в случай на термодинамичен или слънчев бойлер!

Внимавайте да не объркате бойлера с бойлера, въпреки че по същество те са едно и също нещо. Водонагревателят се използва само за затопляне на вода за битови нужди, докато бойлерът осигурява и отопление. Бойлерът е решение „2 в 1“: той произвежда битова гореща вода, както и отоплява дома ви. Добре е да знаете, че бойлерите, акумулиращите резервоари и котлите могат да бъдат допълващо се оборудване.

Какви са основните видове бойлери?

Във Франция има 4 основни енергийни източника, които се използват за работа на бойлер:

газ
електричество
слънчева енергия
термодинамична енергия

Няколко критерия са решаващи при избора на бойлер: нуждите от битова гореща вода, генерираните икономии, конфигурацията на дома, продължителността на живота и, разбира се, бюджетът. Сред различните видове бойлери не всички отговарят на едни и същи нужди. Ето едно сравнение на различните видове бойлери.

Електрическият нагревател за вода
Електрическият проточен бойлер

Както подсказва името му, моментният електрически бойлер доставя гореща вода веднага и при поискване. Той не разполага с резервоар, така че водата не се съхранява.

Електрическият бойлер работи благодарение на нагревателно тяло, съдържащо електрическо съпротивление. Това съпротивление обикновено е стеатитово съпротивление, защитено от водата с емайлирана стоманена обвивка.

Именно това съпротивление позволява на водата бързо да повишава температурата си. Често се препоръчва специално захранване, тъй като енергията, необходима за загряване на водата, е много висока.

По този начин, когато отворите крана за гореща вода, в нагревателното тяло се създава вакуум, който активира превключвателя.

След това електрическото съпротивление започва да се нагрява и водата се насочва към нагревателя, докато достигне желаната температура. След това дебитът се стабилизира, за да се поддържа тази температура за подаване към точките на водоснабдяване.

Моментният водонагревател има няколко предимства:

Поддръжка и монтаж: лесен е за монтаж и поддръжка. Тъй като няма резервоар за вода, в него не се утаява котлен камък.
Размер: Предлагат се различни размери, които позволяват инсталирането му във всяка стая в дома ви.
Живот: Продължителността на експлоатация е средно 20 години. Затова превъзхожда други модели резервоари за гореща вода или някои бойлери, чийто живот е около 10-15 години.
Консумация на електроенергия: позволява ви да спестите пари и да намалите сметките си за електроенергия. Всъщност този тип бойлери консумират енергия само когато са в експлоатация, т.е. когато се черпи вода.
Цена: струва между 130 и 500 евро, което е доста достъпно в сравнение с модела за съхранение (между 150 и 1500 евро)

Този тип бойлери са подходящи за малки жилища, където нуждата от топла вода е сравнително малка. Поради това той не се препоръчва за семейства с повече от 3 души, тъй като не осигурява много голямо количество топла вода. Освен това монтажът му изисква специална електрическа инсталация. Понякога може да се наложи смяна на електромера.

Електрически акумулиращ бойлер

Електрическият акумулиращ бойлер, известен още като резервоар за гореща вода или кумулус, се среща в повечето жилища във Франция. Той се състои от:

топлоизолиран резервоар за съхранение на вода,
електрическо съпротивление, което нагрява водата в резервоара,
термостат за поддържане на подходяща температура
Както подсказва името, този тип бойлер работи чрез натрупване, т.е. не загрява непрекъснато, а съхранява определено количество гореща вода в резервоара.

Свързан към водопроводната мрежа, бойлерът ще разпределя натрупаната в резервоара гореща вода към различните кранове (смесители, батерии, кухненска мивка, душ или вана) в определени часове на деня и по този начин ще покрива нуждите от битова гореща вода (БГВ) в дома.

Електрическият водонагревател работи на принципа на стратификацията: топлата и студената вода се разделят на слоеве (пластове) с различна температура, които не се смесват. Загрятата вода се съхранява в горната част на резервоара за гореща вода, докато студената вода остава в долната част.

Когато използвате гореща вода, резервоарът се пълни със студена вода, която, докато се загрява, постепенно се издига към върха.

Кумулусът ви позволява да съхранявате голямо количество гореща вода и по този начин бързо да задоволявате нуждите от БГВ на големи жилища. Можете да адаптирате вместимостта му, която може да варира от 50 л до над 500 л, в зависимост от навиците ви за потребление и вашето домакинство. Цената, между 100 и 1500 евро, зависи от капацитета за съхранение и вида на съпротивлението (сапунен камък или бронирано съпротивление).

Инсталирането на акумулиращ бойлер остава икономично решение, ако се отоплява в извънпиковите часове и температурата се понижи до 55°C. Той загрява водата между 6 и 8 часа.

Дори и поддръжката на този тип бойлер да е минимална, е необходима ежегодна ревизия, за да се провери дали работи оптимално и да се избегне прекомерно натрупване на котлен камък.

Газов нагревател за вода
Газов проточен бойлер
Мигновеният газов нагревател за вода, известен също като нагревател за баня, е газов нагревател без резервоар. Той е много разпространен в колективното отопление. Подобно на електрическия си аналог, този уред ви позволява да получавате битова гореща вода бързо и когато имате нужда от нея. Но за разлика от електрическите модели, газовият проточен нагревател загрява водата с помощта на горелка, а не на съпротивление.

От съображения за безопасност той не може да се монтира в баня, всекидневна или в помещение, което се вентилира с един вентилационен отвор. Той трябва да се монтира в кухня с естествена вентилация, например през прозорец.

Цената му е по-висока от тази на електрическия бойлер: очаквайте да платите между 300 и 5000 евро, без да включвате разходите за монтаж, в зависимост от капацитета му за съхранение.

Въпреки това той остава изгодно решение, като се има предвид, че цената на газа е по-ниска от тази на електроенергията. Освен това той е идеален за резервен бойлер или за ограничени нужди от БГВ. Отоплителният капацитет определя максималния дебит на бойлера, така че се уверете, че не подценявате капацитета му, за да избегнете недостиг на топла вода.

За да инсталирате проточен газов бойлер, трябва да сте свързани с природен газ или да съхранявате бутилка с пропан-бутан/пропан. Необходим е и външен димоотвод за отвеждане на дима. В повечето случаи обаче те се монтират с аспиратор, който отвежда изгорелите газове и осигурява приток на въздух. За този тип инсталация е задължителна годишна поддръжка (около 100 EUR).

Предимствата на проточния газов бойлер са многобройни. По-специално, той спестява енергия и пространство и има ниски експлоатационни разходи. Основните недостатъци на този тип уред са разходите за закупуване и монтаж и възможните проблеми с потока.

Газови нагреватели за съхранение на вода
Въпреки че са забранени в нови сгради, газовите акумулиращи бойлери все още се използват широко за производство на битова гореща вода в по-стари жилища. Той работи по същия начин като електрическия модел: студена вода постепенно запълва резервоара и се загрява, когато се използва съхранената гореща вода. Това все още е най-простият начин за бързо получаване на гореща вода, което е много интересно за жилища с голяма площ.

Тази система има много силни страни. Въпреки че струват малко по-скъпо от електрическите бойлери, газовите бойлери все още са изгодна инвестиция, тъй като консумират по-малко енергия от всеки електрически еквивалент.

Лесен за инсталиране, той все пак е малко тромав и изисква специфична газова инсталация, както при проточния бойлер.

Необходима е и ежегодна поддръжка, за да се провери за образуване на котлен камък и корозия на резервоара.

Термодинамичен водонагревател
Термодинамичният водонагревател се състои от термопомпа и резервоар за гореща вода.

Той работи на принципа на аеротермията, т.е. използва енергията на калориите във въздуха в помещението или навън, благодарение на вентилатор, за да затопли топлоносител.

След това този топлоносител връща получената топлина в резервоара за вода, за да произвежда битова гореща вода. След това охладеният въздух се извежда от дома.

За оптимална работа термодинамичният водонагревател трябва да се монтира в помещение с умерен климат, като например перално помещение, баня или гараж. Ако температурата е по-ниска от 5°C, електрическо съпротивление поема захранването на резервоара за гореща вода. В този случай потреблението на енергия на този тип уред бързо става значително.

Той се монтира лесно и не изисква тежка работа. Въпреки това, за да работи правилно, трябва да се монтира в помещение с площ от поне 10 m2 .

Подобно на повечето водонагреватели, той изисква редовна поддръжка, за да се предотврати рискът от корозия поради котлен камък. Веднъж годишно идва професионалист, за да провери налягането на течността, почистването на филтрите, както и херметичността на веригата.

Въпреки че цената за закупуване и монтаж на термодинамичен резервоар е сравнително висока (между 2000 и 5000 евро), той все пак е изгодна инвестиция. Всъщност термодинамичният бойлер може да намали потреблението на енергия 3 или 4 пъти в сравнение с електрическия бойлер. Като част от енергийното обновяване е възможно да се възползвате от финансова помощ от държавата или местните власти, чийто размер варира в зависимост от доходите на домакинството.

Соларни нагреватели за вода
Соларният бойлер позволява водата в дома да се затопля с помощта на слънчева енергия.

Той се състои от фотоволтаични панели, които обикновено се монтират на покрива на къщата, и резервоар за съхранение на вода. Използва се топлоносител, който предава топлината си на водата за битови нужди, съхранявана в резервоара.

Слънчевият бойлер има много предимства.

Той ви позволява да покриете поне 50% от нуждите си от битова гореща вода, използвайки възобновяема енергия. Той е екологично решение, което ограничава въздействието си върху околната среда. Всъщност слънчевата енергия е чиста и не замърсява околната среда, като произвежда много малко отпадъци и парникови газове.

Соларният бойлер е и икономично решение, което може да намали сметките ви за вода с 60 до 70%. Често обаче той трябва да се комбинира с друг вид нагревател за вода, за да може да се ползва битова гореща вода през цялата година.

От друга страна, разходите за закупуването му са сравнително високи, тъй като изисква инсталиране на слънчеви панели и специфичен резервоар за гореща вода, който е доста голям за производство на БГВ. Освен това се препоръчва ежегодна поддръжка, за да се гарантира дълготрайността и оптималното функциониране на тази система.
Както виждате, изборът на бойлер не е нещо, което можете да импровизирате. Той ще зависи главно от вашите нужди от БГВ.

Капацитетът на бойлера, неговата производителност и цената му са критерии, които трябва да се вземат предвид, преди да се вземе решение. Качеството на резервоара също е важен фактор, тъй като то ще определи дълготрайността на вашия бойлер и ще избегне неприятни изненади.

При индиректните водонагреватели без вентилация производителите трябва да извършват изпитвания под налягане в съответствие с EN12897+A1. Тези изпитвания, извършвани на хидравлични стендове, гарантират безопасността на употребата и оптималното функциониране на продукта.

Ето защо не се колебайте да поискате съвет от квалифициран специалист, който ще ви насочи към резервоар за гореща вода, отговарящ на действащите стандарти.

Оцени статията
( No ratings yet )
Бойлери