Притежаването на работещ водогреен бойлер е несъмнено удобство в ежедневието, особено в условията на сезонно спиране на топлата вода. Но понякога може да срещнем проблеми с работата на това устройство, което води до факта, че водата в него спира да се нагрява напълно или отнема много време, за да се нагрее, или почти не се нагрява. В тази статия ще анализираме най-често срещаните проблеми с бойлера и ще разгледаме методите за коригирането им.
- Признаци за счупен бойлер
- Основните причини за неизправности на бойлера
- НЕИЗПРАВНОСТ НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
- ГРЕШКИ ПРИ РАБОТА НА БОЙЛЕР
- ЛОШО КАЧЕСТВО НА ВОДАТА
- ГРЕШКИ ПРИ МОНТАЖ НА БОЙЛЕР
- Методи за отстраняване на неизправности
- СМЯНА НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
- ПОЧИСТВАНЕ НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
- Ремонт на термостат за бойлер
- ДИАГНОСТИКА И СМЯНА НА ТЕРМОСТАТ
- ДИАГНОСТИКА И СМЯНА НА МАГНЕЗИЕВ АНОД
- Препоръки от специалисти за извършване на превантивна работа
Признаци за счупен бойлер
Ако се установят неизправности, първото нещо, което трябва да направите, е да се обърнете към индикаторите на бойлера, които могат да сигнализират първи за проблеми – проверете инструкциите за експлоатация и се опитайте да определите причината за проблема въз основа на техните сигнали. Освен това е важно да можете да разпознавате признаци на неизправност дори без визуални индикатори, за да предприемете навременни мерки за отстраняване на проблема.
Нека да разгледаме най-често срещаните грешки в работата на котела:
- Липса на топла вода, когато индикаторите са включени – очевиден признак за неизправност на котела е пълната липса на топла вода в системата, когато е включена, причините за това могат да бъдат много различни, най-често повредата е свързана с неизправност на нагревателния елемент;
- Недостатъчно затопляне на водата – ако бойлерът не произвежда достатъчно топла вода от обичайното, проблемът може да е не само в нагревателния елемент, но и в термостата или неправилна работа на предпазния клапан;
- Шум и тропане по време на работа – ако бойлерът издава необичайни звуци, тропане или странни звуци по време на процеса на нагряване, това може да означава проблем с големи отлагания вътре в устройството, счупен анод или въздушен шлюз;
- Неочаквана повреда на бойлера – когато индикаторите на устройството не светят и устройството не се включва, тогава в този случай е настъпила сериозна повреда, която може да бъде свързана с неизправност на електрониката или целия контролен блок .
Основните причини за неизправности на бойлера
Повредите на бойлера могат да възникнат по различни причини и разбирането на тези проблеми ще помогне на собствениците да се справят сами с тях – ето някои от основните причини за неизправности и начини за отстраняването им.
НЕИЗПРАВНОСТ НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
Повредата на нагревателния елемент – нагревателният елемент – е една от най-честите причини за неизправности на бойлерите, тъй като този ключов компонент е отговорен за нагряването на водата в котела, като е в пряк контакт с водата, така че неправилната му работа може да доведе до намаляване на ефективността на цялата система.
Една от основните причини за намаляване на ефективността и след това за повреда на нагревателния елемент е постепенното образуване на котлен камък върху повърхността му, който се образува поради съдържанието на разтворени калциеви и магнезиеви соли във водата (т. наречени соли на твърдост), отлагани върху нагревателния елемент, предотвратявайки преноса на топлина от нагревателния елемент към водата, което постепенно води до прегряване на елемента и неговата повреда. Този проблем е особено остър при повреда на магнезиевия анод вътре в бойлера, който е отговорен за липсата на котлен камък и корозия върху нагревателния елемент и вътрешните повърхности на резервоара – в нормално състояние той привлича отлагания, осигуряващи безопасността на водата нагревател.
Има ситуации, когато нагревателният елемент се повреди не само поради варовик, но и поради късо съединение в мрежата, в който случай спиралата на нагревателния елемент може лесно да изгори или да се повреди. В редки случаи причината е запушена клапа, разположена на пътя на подаваната вода – тогава нагревателният елемент работи „на сухо“ и изгаря, но ако това се случи, тогава неизправността е засегнала и температурните сензори на термостата или бойлера е прекъснат -off, който не е реагирал навреме за изключване на отоплението, което е причината за повреда на нагревателния елемент.
ГРЕШКИ ПРИ РАБОТА НА БОЙЛЕР
В допълнение към техническите причини, някои неизправности на бойлерите могат да бъдат свързани с грешки по време на тяхната работа, тъй като неспазването на правилата за работа на устройството или недостатъчната поддръжка винаги води до негативни последици и намаляване на неговата производителност, а в някои случаи , провал.
Ето някои от често срещаните грешки, които могат да доведат до повреда на вашия бойлер:
- Настройка на максималната стойност на терморегулатора на постоянна основа – максималния режим на работа на котела трябва да се използва само в редки случаи, за да се избегне прегряване на нагревателния елемент и да се осигури неговата стабилна работа, тъй като при максимални скорости на нагряване устройството ще продължи не повече от 6-8 месеца и ще трябва да бъде сменен;
- Рядка смяна на консумативи – нагревателният елемент и магнезиевият анод са консумативи в конструкцията на бойлера и подлежат на периодична смяна, честотата на която зависи от условията на работа и твърдостта на водата;
- Повреда на предпазния клапан – този компонент предпазва бойлера от прегряване и при необходимост освобождава налягането от резервоара, а ако той се повреди, бойлерът може да прегрее неконтролируемо до такава степен, че не само нагревателният елемент, но и цялата електроника ще се провали. Най-честите и „безстрашни“ проблеми с предпазния клапан включват охлаждане на водния поток и намаляване на температурата в системата.
ЛОШО КАЧЕСТВО НА ВОДАТА
Качеството на водата, използвана за пълнене на вашия бойлер, играе ключова роля за неговата дълготрайност и ефективност. Твърдата вода, съдържаща прекомерно количество соли на твърдост, може да причини различни неизправности на бойлера, сред които най-важната е прегряването, причинено от натрупани отлагания – те се изпаряват и се утаяват по вътрешните повърхности на уреда и нагревателния елемент, блокирайки директния контакт на нагревателен елемент с вода, поради което индикаторът показва, че водата се е нагряла и в този момент на изхода изтича леко топла течност. С течение на времето котленият камък напълно се придържа към нагревателния елемент и той вече не може да се справи с нагряването на водата, тъй като е обвит в изолационна обвивка, в която започва да гори.
За предотвратяване на проблеми, свързани с лошо качество на водата, се препоръчва периодична смяна на магнезиевия анод и инсталиране на специални филтри за намаляване на съдържанието на минерали и твърди частици в нагрятата вода. Редовната поддръжка и превантивната поддръжка на котела също ще помогнат за своевременното идентифициране и отстраняване на възможните проблеми, свързани с твърдостта на водата и поддържането на неговата ефективност на оптимално ниво.
ГРЕШКИ ПРИ МОНТАЖ НА БОЙЛЕР
Правилният монтаж на бойлер е ключова стъпка към неговата безопасна и ефективна работа, тъй като неправилният монтаж може да доведе както до дребни проблеми, така и до много опасни ситуации. Случва се бойлер да се монтира от недобросъвестни специалисти, но понякога монтажът се извършва неправилно и неволно, когато собственикът реши да спести пари и да направи всичко сам.
Най-често грешките по време на инсталационния процес са свързани с неправилно захранване – както знаете, котлите изискват голямо количество електроенергия за загряване на вода, поради което устройствата са свързани към отделен предпазител, предназначен за съответната мощност на устройството (RCD), разположени в разпределителното табло в апартамента. Тази процедура изисква специални знания и умения, както и подходящи инструменти и ако е свързан неправилно, бойлерът ще загрява водата лошо, а в най-лошия случай дори ще удари (например, ако трябва да свържете устройство на такова захранване към земята се игнорира), заплашвайки здравето на жителите. Струва си да се отбележи, че неправилното свързване може да доведе до катастрофални последици, когато електрическото окабеляване може да изгори един ден.
Също така е важно да се спомене неправилната инсталация на предпазния клапан, в резултат на което неизбежно ще възникнат проблеми с нагряването на водата, което не е толкова страшен проблем, тъй като друга ситуация включва проблеми с налягането в котела – поради постепенното му увеличаване, тялото на продукта ще се деформира и ще се напука, бавно ще започне да се образува корозия на местата, където емайлът се отлепва, след това уплътнителното уплътнение ще се измести, причинявайки теч.
Методи за отстраняване на неизправности
Нагревателният елемент, известен още като нагревателен елемент, е устройство, състоящо се от спирала, която е поставена в метален корпус с диелектричен пълнител. Когато се подава ток към намотката, цялата електрическа енергия се преобразува в топлина, която загрява тялото на нагревателния елемент, като впоследствие загрява самата вода. Нагревателният елемент е консуматив, който изисква периодична смяна (на всеки 3 години) или почистване (веднъж годишно).
СМЯНА НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
На пазара има голямо разнообразие от модели котли, но всички те са проектирани по един или друг начин по подобен начин. За да смените нагревателния елемент сами, трябва да следвате няколко прости стъпки, като внимавате и действате последователно.
Стъпка 1. Изключете и източете котела
Първата стъпка е да изключите бойлера от мрежата, след което да затворите захранващия кран, за да блокирате притока на вода в резервоара, а ако няма съответен кран, това може да стане чрез затваряне на главния щранг. Водата се източва от резервоара чрез завъртане на изпускателния вентил, след което всички маркучи се откачват, тъй като в тях може да остане и течност; след източване извадете котела за по-лесно демонтиране.
Стъпка 2. Разглобяване на котела
След като демонтирате бойлера, с помощта на отвертка отстранете крепежните елементи от защитния капак, разположен в долната част на устройството. След като го премахнете, ще намерите монтажен фланец и няколко проводника, прикрепени към термостата. Направете снимка на проводниците, за да опростите по-нататъшното сглобяване на бойлера и ги разкачете с помощта на отвертка, след което развийте самите болтове на фланеца с помощта на вложка или друг инструмент, в зависимост от конкретния модел котел.
Стъпка 3. Премахване на нагревателния елемент
След като развиете монтажните болтове, внимателно издърпайте фланеца, към който са прикрепени нагревателният елемент, термостатът и магнезиевият анод. За да изключите нагревателния елемент от фланеца, първо трябва да извадите термостата с разхлабващо движение, като го издърпате към себе си. На мястото, където е закрепен термостатът, ще намерите винт или винт, който закрепва нагревателния елемент – след като го развиете, нагревателният елемент се откача напълно от фланеца и се заменя с нов, ако състоянието му е приключило.
ПОЧИСТВАНЕ НА НАГРЕВАТЕЛНИЯ ЕЛЕМЕНТ
Ако отстраненият нагревателен елемент работи, но е покрит с голям слой котлен камък, тогава той може да се почисти с почистващ разтвор. За да направите това, подгответе контейнер с размерите на нагревателния елемент – той може да бъде неръждаем или емайлиран, но най-удобният за тези цели е 2-литрова пластмасова бутилка, чието гърло се отрязва с ножица или нож. Предварително почистете едрия нагар на нагревателния елемент с помощта на нож, но внимавайте да не повредите металната му повърхност. Разтворете 50 g лимонена киселина или 100 ml 9% оцет в 2 литра гореща вода и поставете нагревателен елемент в съда – ще трябва да изчакате дълго време, обикновено процесът на почистване отнема повече от един ден и се извършва няколко пъти и за ускоряване на химическата реакция разтворът може да се нагрее до 60 °C, след което почистването на нагревателния елемент ще отнеме няколко часа.
Ремонт на термостат за бойлер
Термостатът на котела действа като температурен датчик и регулира нагряването на водата, като измерва минималната температура, при която е необходимо да се включи захранването, и граничната температура, която служи като сигнал за изключване на отоплението.
ДИАГНОСТИКА И СМЯНА НА ТЕРМОСТАТ
Можете да стигнете до термостата на котела по време на процеса на разглобяване на бойлера, както беше описано по-рано в инструкциите стъпка по стъпка – той се намира на фланеца заедно с нагревателния елемент и магнезиевия анод. Диагностиката се извършва с помощта на мултицет, чийто режим на работа е настроен за измерване на съпротивлението. Първата стъпка е да зададете максималната температура на термостата и да свържете неговите контакти към контактите на измервателното устройство; звуков отговор или визуално показване на съпротивление ще покаже, че веригата е затворена и устройството работи правилно. След това можете да използвате огъня на запалка, като предварително сте задали флага на минималната стойност и да загреете тръбата на термостата – работоспособността ще бъде демонстрирана чрез рязко увеличаване на съпротивлението и активиране на защитна реакция.
За да смените термостата, трябва да разглобите котела – след като премахнете крепежните елементи на фланеца, изключете всички проводници на термостата, като предварително сте снимали местоположението им, след което, като ги разхлабите леко, дръпнете термостата към вас. Готово, сега инсталирайте новото устройство, като се уверите, че всички кабели са правилно свързани.
ДИАГНОСТИКА И СМЯНА НА МАГНЕЗИЕВ АНОД
Магнезиевият анод е консуматив, който представлява метален прът и се намира на фланеца в непосредствена близост до термостата и нагревателния елемент. Продуктът служи за неутрализиране на соли на твърдост, които при липсата му се отлагат както по вътрешните стени на котела, така и по работните механизми, в частност по
нагревателен елемент и термостат, намалявайки тяхната производителност или дори причинявайки повреда. С течение на времето прътът трябва да бъде заменен. Обикновено нов анод се инсталира поне веднъж годишно, но всичко зависи от условията на работа и твърдостта на водата. Ако периодично сменяте магнезиевия анод и почиствате вътрешната повърхност на бойлера от натрупани отлагания (утайки), той може да издържи много години.
Смяната на магнезиевия анод е доста проста процедура, която изисква разглобяване на котела, както беше описано в параграфите с инструкции стъпка по стъпка по-рано. След като извадите фланеца, до нагревателния елемент и термостата можете да намерите пръчка или останки от нея, тя е закрепена към резбова муфа, така че отвиването се извършва с клещи или ръчно. След като развиете анода, сменете го с нов, като завиете пръта в отвора с резба по същия начин.
Препоръки от специалисти за извършване на превантивна работа
Превантивната поддръжка включва периодична поддръжка на бойлера, за да се избегне повреда на основните му работни елементи – такива действия включват разглобяване на котела и почистване на резервоара от натрупани отлагания, които се натрупват не само по стените на резервоара, но и върху нагревателния елемент себе си и магнезиевия анод. Специалистите препоръчват сервизно обслужване
бойлер приблизително веднъж годишно, но обикновено честотата на поддръжка до голяма степен зависи от твърдостта на водата, тъй като полученият мащаб пречи на топлообмена и води до изгаряне на вътрешните компоненти, а също така уврежда емайла по време на корозивно действие. Магнезиевият анод се сменя веднъж годишно, а нагревателният елемент – веднъж на 3 години, като е по-добре да не чакате момента, когато уредите откажат, а да ги почиствате редовно, за да осигурите не само по-добро и дълготрайна работа на уреда, но и да се отървете от ненужни финансови разходи за консумативи.